warsztat Państwowej Inspekcji Pracy
Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników dozoru technicznego, służb utrzymania ruchu, służb bhp, operatorów urządzeń technicznych zajmujących się w zakładach pracy transportem wewnątrzzakładowym przy użyciu zawiesi ogólnego przeznaczenia oraz zawiesi specjalistycznych. Uczestnikom szkolenia zostaną przekazane wszystkie najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznej eksploatacji zawiesi oraz osprzętu do podnoszenia wynikające z norm PN – EN 818 – 6:2000, PN – EN 13414 -1:2009, PN – EN 1492:2000. Wiele zakładów pracy eksploatuje osprzęt do podnoszenia zakupiony na rynku wtórnym nie zdając sobie sprawy jakie obowiązki ciążą na eksploatującym taki osprzęt w myśl przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Podczas szkolenia na praktycznych przykładach, w sposób przejrzysty, prowadzący przedstawi słuchaczom wszystkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem eksploatacji zawiesi oraz osprzętu do podnoszenia.
Metody prowadzenia zajęć to czytelna prezentacja zagadnień, liczne przykłady, uczulenie na możliwe błędy prawne, dyskusja z prowadzącym zajęcia. Dla każdego bloku szkolenia uwzględniono czas poświęcony na dyskusję uczestników szkolenia z prowadzącym zajęcia w zakresie tematyki objętej szkoleniem.
PROGRAM SZKOLENIA:
Bezpieczna eksploatacja zawiesi
1.1. Kontrola zawiesi:
a) kontrola zawiesi przed pierwszym oraz przed każdym następnym użyciem, ocena dokumentacji producenta zawiesi,
b) prowadzenie zakładowej dokumentacji zawiesi.
1.2. Użytkowanie zawiesi w szkodliwym otoczeniu oraz w warunkach niebezpiecznych:
a) wysokie i niskie temperatury, środowisko kwaśne, środki chemiczne,
b) praca na nabrzeżu, podnoszenie osób, podnoszenie potencjalnie niebezpiecznych ładunków.
1.3. Przenoszenie ładunku:
a) przygotowanie, masa ładunku, środek ciężkości,
b) sposoby zawieszania, układy pracy, symetria obciążenia, bezpieczeństwo podnoszenia, wykorzystanie podczas podnoszenia nie wszystkich cięgien zawiesia, dopuszczalne WLL zawiesia,
c) posadowienie ładunku,
d) magazynowanie zawiesi.
1.4. Konserwacja
a) kryteria zużycia zawiesi,
b) przegląd – zakres, warunki, zalecenia, kryteria wycofania zawiesi z eksploatacji, osoby wykonujące przeglądy zawiesi,
c) badanie szczegółowe – zakres, czasookres, rejestracja badań, wymagania dla osób wykonujących badanie szczegółowe,
d) naprawy zawiesi - wymagania.
1.5. Instrukcja bhp wykonywania prac transportowych z użyciem zawiesi – forma, treść oraz zawartość instrukcji,
1.6. Wymagania w zakresie przeprowadzenia szkoleń w dziedzinie bhp dla hakowych oraz sygnalistów – forma oraz zawartość dokumentacji.
Zespołowa obsługa maszyn
2.1. Zespołowa obsługa maszyn:
a) wymagania dla sygnałów świetlnych, dźwiękowych oraz ręcznych,
b) komunikacja pomiędzy hakowym a obsługującym maszynę podnoszącą,
c) minimalne wymagania oraz obowiązki dla sygnalisty i hakowego,
d) wymagane szkolenia w dziedzinie bhp dla sygnalisty i hakowego,
e) instrukcja bhp dla zespołowej obsługi maszyn – forma, treść, zawartość.
UWAGA! Po zapisaniu się na szkolenie i rejestracji, wszystkie kwestie techniczne będą przesyłane mailowo na dzień przed szkoleniem. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie przedpłaty przed rozpoczęciem szkolenia. Organizator nie bierze odpowiedzialności za problemy techniczne lub zerwane połączenie ze strony uczestnika szkolenia.
W celu prawidłowego uczestnictwa w szkoleniu należy posiadać urządzenie (komputer z głośnikami, laptop z głośnikami, smartfon lub tablet) z dostępem do internetu, aby móc w pełni korzystać z możliwości jakie oferujemy. Proponujemy Państwu używać podczas szkolenia słuchawek z mikrofonem (istotne aby móc aktywnie uczestniczyć w interaktywnym wykładzie i mieć możliwość zadawania pytań nie tylko na czacie).
!! Odpowiedzi na pytania nie mogą być traktowane jako udzielenie porady prawnej. Doradztwo prawne może być realizowane jedynie na zlecenie w indywidualnie oznaczonej sprawie.
Główny Specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy
Prowadzący szkolenie jest:
- Inspektorem pracy przeprowadzającym kontrolę w zakładach pracy, w których prowadzony jest transport wewnątrzzakładowy z użyciem maszyn do podnoszenia, przeprowadza kontrolę spełniania przez maszyny i inne urządzenia techniczne zasadniczych i minimalnych wymagań
- biegły sądowy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy ustanowionym przez Sąd Okręgowy w Gliwicach i Katowicach, wydającym szczegółowe opinię w zakresie m.in. transportu wewnątrzzakładowego oraz spełniania przez maszyny „zasadniczych i minimalnych wymagań”
- autor artykułów pt. „Urządzenia zwane osprzętem do podnoszenia” opublikowanego w miesięczniku Inspektor Pracy
- prelegent podczas organizowanej przez Urząd Dozoru Technicznego konferencji „Bezpieczeństwo i higiena pracy przy eksploatacji wózków jezdniowych z mechanicznym napędem podnoszenia” z tematu „Spełnianie przez wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia zasadniczych oraz minimalnych wymagań”.
-prowadzi wykłady z tematyki bezpieczeństwo i higiena pracy (teoretyczne oraz praktyczne) podczas organizowanych kursów dla instruktorów praktycznej nauki zawodu operatora wózków jezdniowych organizowanych zgodnie z wytycznymi UDT
W CENIE SZKOLENIA UWZGLĘDNIONO
udział w szkoleniu (czas trwania zajęć 4 godzin zegarowe, w zależności od interakcji uczestników) z możliwością zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości, materiały szkoleniowe w formie elektronicznej (istnieje możliwość dosłania wersji papierowej) oraz certyfikat ukończenia szkolenia.
Organizator szkolenia nie wyraża zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.
Godziny zajęć:
zajęcia rozpoczynają się o godzinie 9:00
logowanie i sprawdzanie ustawień: 8:40 – 9:00
W trakcie szkolenia na bieżąco można zadawać pytania.
Powyższe szkolenie możemy zrealizować również dla Państwa w formie szkolenia zamkniętego po zmodyfikowaniu zgodnie z Państwa życzeniem.
DODATKOWYCH INFORMACJI UDZIELAJĄ
Agnieszka Paliszewska
tel. +48 532 425 622
tel./fax. 32 338 92 92
e-mail: biuro@liderap.pl
Anna Franik
tel. +48 531 099 692
tel./fax. 32 338 92 92
e-mail: biuro@liderap.pl