jak zapewnić ergonomiczne stanowisko pracy dla operatora maszyny - praktyczne warsztaty PIP, kompendium wiedzy
Celem szkolenia jest przybliżenie jego uczestnikom zagadnień, na jakie błędy, na jakie sytuacje newralgiczne, podczas organizacji stanowiska pracy związanego z obsługą maszyn, należy zwrócić uwagę, aby to stanowisko pracy, było zorganizowane w sposób odpowiedni oraz zgodny w obowiązującymi przepisami.
Szkolenie ma na celu przekazanie jego uczestnikom praktycznej wiedzy wynikającej z przepisów prawa obowiązujących w Polsce, w zakresie organizacji stanowisk pracy, obsługi maszyn jak również z interpretacji powyższych przepisów wynikających z orzeczeń Sądu Najwyższego. Ponadto zakres szkolenia obejmuje wytyczne w zakresie bezpiecznej organizacji stanowisk pracy związanej z obsługą maszyn tzw. stacjonarnych i mobilnych wynikających z norm zharmonizowanych typu B i C oraz z interpretacji Komisji ds. maszyn. Tylko sama praktyka warsztatowa poparta wieloma praktycznymi przykładami. W zakładach pracy tematyka dotycząca prawidłowego sposobu zorganizowania pracownikowi stanowiska pracy prowadzi do polemiki pomiędzy samymi pracownikami, osobami kierującymi pracownikami, służbą bhp, a samymi pracodawcami, czy aby na pewno, stanowisko pracy obsługi maszyn zostało zorganizowane zgodnie z przepisami bhp. Polemika ta powoduje rozbieżne stanowiska osób, które w niej uczestniczą. Powstaje w tym temacie wiele niedomówień, pomiędzy dyskutującymi stronami. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w przepisach prawa pracy i w wyrokach S.N., a w zakresie rozwiązań technicznych w normach zharmonizowanych typu B (które dotyczą wszystkich maszyn, tj. tzw. nowych i starych) jak również w najnowszych wyjaśnieniach Komisji ds. maszyn przy Parlamencie Europejskim i Radzie.
SZKOLENIE SKIEROWANE JEST DO
pracowników oraz innych osób zajmujących się w zakładach pracy problematyką związaną z organizacją stanowisk pracy, w tym utrzymaniem w należytym stanie technicznym maszyn oraz urządzeń technicznych, przeprowadzających czynności obsługowe maszyn i urządzeń technicznych w zakresie przeglądów stanu technicznego, dokonywania napraw i konserwacji. Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników służb bhp, służb utrzymania ruchu, osób kierujących pracownikami, pracodawców.
Zakres szkolenia obejmuje zagadnienia dotyczące prawidłowej organizacji stanowiska pracy w środowisku pracy, przy obsłudze maszyn stacjonarnych i mobilnych wynikające z przepisów prawa pracy, orzeczeń Sądu Najwyższego, norm zharmonizowanych oraz interpretacji Komisji ds. maszyn przy UE.
Pracodawco czy wiesz:
- kiedy dopuścić pracownika do pracy związanej z obsługą maszyn?
- jak ma zostać opracowana instrukcja bhp obsługi maszyn?
- w jaką odzież roboczą i w jakie środki ochrony indywidualnej ma być wyposażony pracownik?
- jakie są normatywy i przepisy dotyczące ręcznego transportu elementów maszyny oraz produktów wytwarzanych przez maszynę?
- w jaki prawidłowy sposób zorganizować ergonomiczne stanowisko pracy?
- w jakie zabezpieczenia, osłony, sygnalizację oraz informację musi być wyposażona maszyna w celu jej bezpiecznej obsługi?
- kiedy i jak często przeprowadzać przeglądy maszyn?
PROGRAM SZKOLENIA
1.1. Dopuszczenie pracownika do pracy przy obsłudze maszyn (stacjonarnych i mobilnych):
a) Szkolenia bhp (obowiązujące wymagania prawa krajowego, orzeczenia Sądu Najwyższego).
b) „Zakładowa” instrukcja bhp oraz instrukcja obsługi maszyn – różnice, znaczenie instrukcji, jej zawartość i forma, znaczenie instrukcji producenta maszyn w zakresie sporządzania zakładowej instrukcji bhp (obowiązujące wymagania prawa krajowego, orzeczenia Sądu Najwyższego, jak interpretować zapisy w instrukcji producenta dotyczące eksploatacji maszyn).
c) Odzież robocza i środki ochrony indywidualnej (najnowsze wytyczne rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, kiedy, i gdzie oraz przy jakich zagrożeniach stosować środki ochrony indywidualnej przy obsłudze maszyn oraz jak interpretować wytyczne podane w instrukcji producenta maszyn dotyczące wyposażenia operatora maszyn w środki ochrony indywidualnej – wyjaśnienia Komisji ds. maszyn).
1.2. Ergonomia na stanowiskach pracy związanych z obsługą maszyn
a) Przestrzeń pracy wokół maszyny (obowiązujące wymagania prawa krajowego oraz wartości normatywne w zakresie przejść i dojść do stanowiska obsługi maszyn, wysokość pomieszczeń pracy, wolna przestrzeń wokół stanowiska pracy, wentylacja ogólna i stanowiskowa, klimatyzacja, ogrzewanie stanowisk pracy, wartości normowe oświetlenia ogólnego i stanowiskowego, zmiany w sposobie użytkowania pomieszczeń pracy, w których eksploatowane są maszyny).
b) Hałas na stanowisku pracy (obowiązujące wymagania prawa krajowego, normatywy higieniczne, zasady eliminacji hałasu na stanowiskach pracy, jak interpretować wartości hałasu podane w instrukcji producenta maszyny z warunkami instalowania maszyny na stanowisku pracy w zakładzie pracy – wymagania norm zharmonizowanych).
c) Praca na wysokości związana z obsługą maszyn (wymagania prawa krajowego, zabezpieczenie stanowisk pracy związanych z obsługą maszyn na wysokości, stałe środki dostępu do maszyn – wymagania norm zharmonizowanych w zakresie zabezpieczenia pracownika przed upadkiem z wysokości).
d) Przechowywanie na stanowisku pracy surowców, gotowych wyrobów, materiałów
i odpadów (wymagania prawna krajowego).
e) Przechowywanie na stanowisku pracy materiałów niebezpiecznych (wymagania prawa krajowego, oznakowanie opakowań, przechowywanie materiałów niebezpiecznych w opakowaniach na stanowiskach pracy).
f) Systematyczne kontrole stanu bhp związane z obsługą maszyn (wymagania prawa krajowego).
g) Obowiązek zapewnienia pracownikom obsługującym maszyny możliwości siedzenia lub odpoczynku w pozycji siedzącej (wymagania prawa krajowego).
1.3. Zasady bezpiecznej eksploatacji maszyn
a) Elementy sterownicze maszyn – znaczenie, rodzaje, zabezpieczenia, wymagania wynikające z przepisów krajowych oraz norm zharmonizowanych, zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, graniczne wartości sił przy obsłudze maszyn.
b) Urządzenia do odłączania maszyn i innych urządzeń technicznych od źródeł energii – rodzaje, wymagania wynikające z przepisów krajowych oraz norm zharmonizowanych.
c) Wyłączniki awaryjne – rodzaje, wymagania wynikające z przepisów krajowych oraz norm zharmonizowanych, najnowsza interpretacja Komisji ds. maszyn przy Parlamencie Europejskim w zakresie wyposażania maszyn w różnego rodzaju wyłączniki awaryjne.
d) Zapobieganie niespodziewanemu uruchomieniu – wymagania wynikające z przepisów krajowych oraz norm zharmonizowanych.
e) Minimalne odstępy zapobiegające zgnieceniu części ciała, określenie wymiarów otworów umożliwiających dostęp całym ciałem do maszyny – wymagania wynikające z norm zharmonizowanych.
f) Osłony – rodzaje, wymagania wynikające z przepisów krajowych, norm zharmonizowanych oraz Dyrektyw.
g) Urządzenia ochronne, w tym oburęczne sterowanie maszyn, urządzenia czułe na nacisk, skanery – rodzaje, wymagania wynikające z przepisów krajowych oraz norm zharmonizowanych.
h) Występowanie wad lub uszkodzeń maszyn podczas ich eksploatacji, obsługi, nadzoru maszyn w ruchu – wymagania wynikające z przepisów krajowych.
i) Obsługa maszyn wielostanowiskowych oraz zespołowa obsługa maszyn – wymagania wynikające z przepisów krajowych oraz norm zharmonizowanych.
j) Sygnalizacja ostrzegawcza i alarmowa – rodzaje (świetlne i dźwiękowe), wymagania wynikające z przepisów krajowych oraz norm zharmonizowanych.
k) Znaki ostrzegawcze i oznakowania konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników – rodzaje, wymagania wynikające z przepisów krajowych oraz norm zharmonizowanych.
l) Gorące oraz zimne powierzchnie maszyn – zabezpieczenia, wymagania wynikające
z przepisów krajowych oraz norm zharmonizowanych.
m) Systemy oczyszczania powietrza z wylotem bez kanałowym i kanałowym (wymagania prawa krajowego oraz norm zharmonizowanych).
n) Oddanie pracownikom maszyn do eksploatacji (zakupionych, jako nowe maszyny oraz jako maszyny używane z tzw. „z drugiej ręki”) – wymagania wynikające z przepisów prawa krajowego, procedura.
o) Montaż maszyn na stanowiskach pracy – wymagania wynikające z przepisów prawa krajowego, interpretacja Komitetu ds. Maszyn w zakresie stosowania ogrodzeń osłaniających strefy niebezpieczne pracy maszyny.
p) Zapewnienie stateczności maszyny – wymagania szczegółowe.
q) Montaż osłon maszyn przez pracodawcę we własnym zakresie – wymagania wynikające z przepisów Dyrektywy 2006/42/WE, interpretacja Komitetu ds. Maszyn. Kiedy stosujemy procedury zgodności, sporządzamy dokumentację techniczną, oznakowanie CE, instrukcje, oznakowanie osłony, jako nowego elementu bezpieczeństwa.
r) Utrzymanie maszyn i innych urządzeń technicznych w stanie sprawności technicznej – wymagania wynikające z przepisów prawa krajowego.
s) Przeglądy stanu technicznego maszyn – wymagania wynikające z przepisów prawa krajowego, czasookresy, dokumentacja.
1.4. Wypadki przy pracy
a) Przykładowe wypadki przy pracy związane z eksploatacją maszyn.
UWAGA! Po zapisaniu się na szkolenie i rejestracji, wszystkie kwestie techniczne będą przesyłane mailowo. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie przedpłaty przed rozpoczęciem szkolenia. Organizator nie bierze odpowiedzialności za problemy techniczne lub zerwane połączenie ze strony uczestnika szkolenia.
W celu prawidłowego uczestnictwa w szkoleniu należy posiadać urządzenie (komputer z głośnikami, laptop z głośnikami, smartfon lub tablet) z dostępem do internetu, aby móc w pełni korzystać z możliwości jakie oferujemy. Proponujemy Państwu używać podczas szkolenia słuchawek z mikrofonem (istotne aby móc aktywnie uczestniczyć w interaktywnym wykładzie i mieć możliwość zadawania pytań nie tylko na czacie).
!! Odpowiedzi na pytania nie mogą być traktowane jako udzielenie porady prawnej. Doradztwo prawne może być realizowane jedynie na zlecenie w indywidualnie oznaczonej sprawie.
Szkolenie prowadzi główny specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach specjalizujący się w kontrolach z zakresu technicznego bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącego eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych, w szczególności urządzeń podlegających pod nadzór UDT, w zakresie spełniania tzw. „wymagań minimalnych” i „wymagań zasadniczych”, jak również organizacji stanowisk pracy związanych z bezpieczną eksploatacją maszyn. Prowadzący szkolenie jest również praktykującym biegłym sądowym w dziedzinie bhp dla Sądów Okręgowych w Katowicach oraz w Gliwicach wydającym opinie w zakresie wyposażenia maszyn w wymagane zabezpieczenia w związku z zaistniałymi w zakładach pracy wypadkami przy pracy. Ponadto prowadzący szkolenie jest autorem artykułów w miesięczniku Inspektor Pracy w zakresie eksploatacji maszyn jak również prowadzi cykliczne szkolenia dla instruktorów nauki zawodu operator wózków jezdniowych z napędem silnikowym.
W CENIE SZKOLENIA UWZGLĘDNIONO
udział w szkoleniu (czas trwania zajęć ok. 4 godziny zegarowe, w zależności od interakcji uczestników) z możliwością zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości, materiały szkoleniowe w formie elektronicznej (istnieje możliwość dosłania wersji papierowej) oraz certyfikat ukończenia szkolenia.
Organizator szkolenia nie wyraża zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.
Godziny zajęć:
zajęcia rozpoczynają się o godzinie 9:00 i twają do godziny 13:00
logowanie i sprawdzanie ustawień: 8:40 – 9:00
W trakcie szkolenia na bieżąco można zadawać pytania.
Powyższe szkolenie możemy zrealizować również dla Państwa w formie szkolenia zamkniętego po zmodyfikowaniu zgodnie z Państwa życzeniem.
DODATKOWYCH INFORMACJI UDZIELAJĄ
Agnieszka Paliszewska
tel. +48 532 425 622
tel./fax. 32 338 92 92
e-mail: biuro@liderap.pl
Anna Franik
tel. +48 531 099 692
tel./fax. 32 338 92 92
e-mail: biuro@liderap.pl