skuteczne i praktyczne warsztaty Państwowej Inspekcji Pracy
Największą korzyścią ze szkolenia, to uzyskanie wiedzy, czego i gdzie oraz w jakich obszarach należy się spodziewać podczas kontroli. Forma szkolenia, to przekazanie uczestnikom wiedzy w sposób łatwy i zrozumiały uwzględniający problematykę: co powinieneś wiedzieć, co powinieneś przestrzegać, czego musisz unikać, aby eksploatować wózki jezdniowe z napędem silnikowym w sposób prawidłowy. W trakcie szkolenia przewidziano czas na zadawanie pytań przez uczestników. Podczas szkolenia omówione zostaną również wyroki Sądów oraz interpretacje Ministerstwa w zakresie zagadnień poruszanych na szkoleniu.
Niezbędnik dla służb bhp, osób kierujących pracownikami, pracodawców w zakresie niezbędnej wiedzy praktycznej, jak uniknąć problemów podczas eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym.
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom niezbędnej wiedzy w zakresie przeprowadzanych kontroli podczas eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym wynikających z przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. z 2017 r. Nr 47) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2011 r., Nr 173, poz. 1034), specjalistycznych polskich i europejskich norm.
Zakres szkolenia obejmuje nie tylko informacje dotyczące bezpiecznej eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym wynikające z przepisów prawa ale również informacje związane z otoczeniem i środowiskiem pracy występującym podczas przemieszczania się wózków jezdniowych, układania i rozładowania ładunków w magazynach, na urządzeniach służących do składowania, na środkach transportu oraz na jednostkach ładunkowych.
W zakresie prawa pracy uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z obowiązującymi przepisami prawa krajowego wynikającymi z zakresu praw i obowiązków, odpowiedzialności porządkowej oraz wykroczeniowej operatorów wózków jezdniowych, osób sprawujących nadzór nad operatorami wózków jezdniowych i organizatorów pracy wynikającymi z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy i ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania o wykroczenia. Zostaną omówione nie tylko szczegółowe art. ww. ustaw, ale również informacje: kto, za co i kiedy odpowiada oraz jakich sankcji może się spodziewać za nieprzestrzeganie przepisów bhp. W zakresie ustawy o dozorze technicznym zostaną omówione zagadnienia dotyczące obowiązków i sankcji związanych z nieprzestrzeganiem ww. przepisów w zakresie odpowiedzialności karnej.
SZKOLENIE SKIEROWANE JEST DO
do organizatorów prac, osób kierujących pracownikami zajmującymi się w zakładach pracy problematyką zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym.
METODY SZKOLENIA
Czytelna prezentacja zagadnień, liczne przykłady, uczulenie na możliwe błędy prawne. Dla każdego bloku szkolenia uwzględniono czas poświęcony na dyskusję prowadzącego z uczestnikami szkolenia w zakresie tematyki objętej szkoleniem.
PROGRAM SZKOLENIA
1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym
1.1. Ogólne oraz szczegółowe wymagania i wytyczne bhp wynikające z prawa krajowego oraz polskich i europejskich norm w zakresie:
a) zróżnicowania poziomów dróg transportowych – wymagania dla pochylni, w tym pochylni mobilnych,
b) minimalnych wymagań dotyczących oznakowania oraz zapewnienia szerokości dróg transportowych na odcinkach prostych, zakrętach, pomiędzy regałami, w wąskich korytarzach, na placach składowych,
c) oznakowania miejsc niebezpiecznych, w których występują zagrożenia dla pracowników w związku z obsługą wózków jezdniowych z napędem silnikowym – sposoby wyłączania miejsc niebezpiecznych z użytkowania, wygrodzenie miejsc niebezpiecznych, sposobów eliminacji zagrożeń związanych z niezabezpieczonymi otworami oraz zagłębieniami, zabezpieczenia miejsc w których możliwe jest niespodziewane wtargnięcie pieszych, zastawiania dróg transportowych, zapewnienia dobrej widoczności na drogach transportowych, oświetlenia dróg transportowych,
d) oznakowania dróg wewnątrzzakładowych barwami bezpieczeństwa, znakami bezpieczeństwa oraz znakami drogowymi stosowanymi w transporcie - rodzaje, barwy, minimalne wymiary, zasady umiejscowienia (odległości, wysokość, widoczność), oświetlenie oraz ich konserwacja, sporządzanie, opracowanie oraz wprowadzanie w zakładzie pracy dokumentacji dotyczącej zasad ruchu drogowego (forma, treść i zawartość), wymagania prawne w zakresie zapoznania pracowników z ww. dokumentacją.
1.2. Ogólne i szczegółowe wymagania prawa krajowego w zakresie uprawnień kwalifikacyjnych do obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym:
a) obowiązujące akty prawne w zakresie uzyskiwania przez operatorów wózków jezdniowych wymaganych uprawnień kwalifikacyjnych do ich obsługi, w tym interpretacje prawne, zmiany prawa UDT w zakresie ważności uprawnień kwalifikacyjnych,
b) wymagane dokumenty potwierdzające uzyskanie uprawnień, w tym dla obcokrajowców, wymagane szkolenia dla osób wykonujących czynności wymiany butli z gazem, potwierdzanie kwalifikacji zawodowych do obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym dla obcokrajowców,
c) decyzja UDT zezwalająca na eksploatacje wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia.
1.3. Odzież robocza oraz środki ochrony indywidualnej – najnowsze ogólne oraz szczegółowe wymagania prawne wynikające z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie wyposażania oraz stosowania przez operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej. Wymagania prawne w zakresie prowadzenia dokumentacji potwierdzającej wyposażenie operatorów w ww. asortyment, zasady potwierdzania przez operatorów przydziału ww. asortymentu.
1.4. Instrukcja bezpieczeństwa prac transportowych – szczegółowe wymagania prawa krajowego w zakresie formy, treści, wymaganych informacji zamieszczanych w ww. instrukcji. Wymagania szczegółowe prawa krajowego w zakresie zapoznania operatorów wózków jezdniowych z ww. instrukcją.
1.5. Prace przy użyciu wózków jezdniowych z napędem silnikowym stwarzające możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego:
a) szczegółowe wymagania prawa krajowego dla formy, treści, zawartości oraz wykazu ww. prac,
b) szczegółowe wymagania w zakresie informacji, które musi zawierać pisemne polecenie, sposób rejestrowania oraz przechowywania pisemnego polecenia, wykaz osób odpowiedzialnych za sporządzenie pisemnego polecenie.
1.6. Kontrola wózka jezdniowego z napędem silnikowym:
a) szczegółowe wymagania w zakresie kontroli wózka jezdniowego przed oddaniem do użytkowania po raz pierwszy oraz przed rozpoczęciem pracy przez operatora z wózkiem jezdniowym,
b) wymagana dokumentacja dla wózka, kontrola w trakcie eksploatacji, osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie kontroli, rejestracja wyników kontroli, czasookres wykonywania kontroli, zakres wykonywania kontroli wózków jezdniowych z napędem silnikowym,
c) Kryteria zużycia elementów składowych wózków jezdniowych z napędem silnikowym – wymagania producenta, wymagania normowe, przykłady krytycznych wartości zużycia poszczególnych elementów składowych wózka oraz ich stopień zużycia.
1.7. Warunki pracy wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z dodatkowym oprzyrządowaniem doczepianym:
a) ogólne oraz szczegółowe warunki bezpieczeństwa dotyczące doczepienia oraz obsługi dodatkowego oprzyrządowania takiego jak oprzyrządowanie do transportu wiszących ładunków, przedłużenia wideł, czerpaki do materiałów sypkich, chwytaki do bel i beczek, obrotniki, teleskopowe oprzyrządowanie doczepne, ostroga – trzpień, pazur dociskowy.
1.8. Konserwacja, wózków jezdniowych z napędem silnikowym - szczegółowe wymagania prawne wynikające z krajowych przepisów (minimalne wymagania dla maszyn) w zakresie:
a) dokumentacji z przeprowadzania przeglądów konserwacyjnych, czasookresu ich przeprowadzania,
b) uprawnień kwalifikacyjnych do przeprowadzania konserwacji wózków jezdniowych z mechanicznym napędem podnoszenia, zakres przeprowadzania przeglądów,
c) potwierdzanie kwalifikacji zawodowych do konserwacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym dla obcokrajowców.
1.9. Obowiązki organizatora pracy w zakresie przekazywania operatorom wózków jezdniowych z napędem silnikowym przed rozpoczęciem pracy informacji oraz środków ochrony przed skutkami zagrożeń spowodowanymi działaniem wózków jezdniowych z napędem silnikowym.
1.10. Szczegółowe wymagania prawne, zakazy, procedura, wytyczne w zakresie:
a) przewożenia, podnoszenia osób wózkami jezdniowymi z napędem silnikowym,
b) wjazdu do wagonów kolejowych, pojazdów samochodowych, na rampy statków powietrznych i wodnych:
1.11. Używanie wózków jezdniowych z napędem silnikowym w pomieszczeniach pracy, w pomieszczeniach zagrożonych pożarem i wybuchem:
a) szczegółowe wytyczne w zakresie dopuszczalności użytkowania wózków jezdniowych z napędem silnikowym w ww. pomieszczeniach,
b) zakazy, wymagane badania po naprawie wózków używanych w pomieszczeniach zagrożonych pożarem lub wybuchem.
1.12. Zasady bezpiecznej obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym, szczegółowe wymagania dotyczące:
a) jazdy wózkiem,
b) prawidłowego stanu technicznego wózka, tabliczki udźwigu,
c) zasad bezpiecznego przewożenia ładunków (rozmieszczenie i mocowanie ładunków na wózkach jezdniowych), zasady podnoszenia wózkami jezdniowymi podnośnikowymi z mechanicznym napędem podnoszenia innych wózków jezdniowych, holowanie wózków jezdniowych.
1.13. Niedopuszczalne sposoby obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym.
1.14. Wymagania przepisów krajowych oraz norm w zakresie bezpieczeństwa związanego prawidłowym układaniem ładunków na paletach, szczegółowe wymagania w zakresie:
a) rodzajów deformacji jednostek ładunkowych,
b) prawidłowego rozkładu obciążenia ładunków na paletach,
c) stanu niebezpiecznego przeciążenia gniazd regału, zasad zakotwienia regałów magazynowych, części składowe regału magazynowego oraz wyposażenie dodatkowe związane z układaniem ładunków na regałach, wymagane oznakowanie regałów magazynowych przez producentów niezbędnymi informacjami dotyczącymi składowania ładunków, wymagane oznakowanie regałów magazynowych przez użytkującego.
1.15. Wymagane normami zasady układania ładunków w stosach, gniazdach regałów, wymagania szczegółowe dla:
a) zasad układania ładunków w stosach,
b) zasad układania ładunków w gniazdach regałów magazynowych, luzy manipulacyjne pomiędzy składowanymi jednostkami oraz pomiędzy jednostką składową a słupem regału, przewis, załadunek i rozładunek regałów oraz stosów,
c) zasad składowania ładunków pod liniami energetycznymi.
1.16. Szczegółowe wymagane prawem oraz normami informacje dotyczące bezpiecznej eksploatacji jednostek ładunkowych tj. palet:
a) zasady układania ładunków na paletach,
b) uszkodzenia palet drewnianych,
c) wartości kryteriów zużycia palet drewnianych, po przekroczeniu których, palety należy wycofać z eksploatacji.
1.17. Przykłady wypadków przy pracy związane z eksploatacją wózków jezdniowych z napędem silnikowym z uwzględnieniem przyczyn powstawania wypadku przy pracy tj.: organizacyjnych, technicznych i ludzkich.
2. Prawa, obowiązki oraz odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów i zasad bhp organizatora pracy, osób nadzoru i operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym
2.1. Ogólne oraz szczegółowe wymagania wynikające z przepisów krajowych dotyczące obowiązków pracodawcy, organizatora pracy:
a) odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony i życia operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym,
2.2. Ogólne oraz szczegółowe wymagania wynikające z przepisów krajowych dotyczące praw i obowiązków osób nadzoru w zakresie:
a) organizacji, przygotowania i prowadzenia prac przez osoby nadzoru uwzględniając zabezpieczenie operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym przed wypadkami przy pracy,
b) dbałości o sprawność środków ochrony indywidualnej,
c) egzekwowania przestrzegania przez operatorów wózków jezdniowych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
d) zapewnienia wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami,
e) prawo do wstrzymania prac związanych z eksploatacją wózków jezdniowych.
2.3. Ogólne oraz szczegółowe wymagania wynikające z przepisów krajowych dotyczące praw i obowiązków operatorów wózków jezdniowych:
a) prawo do bezpiecznych warunków pracy, prawo do powstrzymania się od wykonywania pracy,
b) znajomość przepisów prawa pracy oraz wykonywania pracy zgodnie z przepisami bhp,
c) dbanie o należyty stan wózka jezdniowego z napędem silnikowym,
d) stosowanie zgodnie z przeznaczeniem środków ochrony indywidualnej i zbiorowej oraz odzieży roboczej,
e) poddawanie się badaniom lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy.
2.4. Odpowiedzialność pracodawcy, organizatora pracy, osób nadzoru za nieprzestrzeganie przepisów bhp podczas eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym wynikające z ustawy Kodeks pracy oraz z ustawy Kodeks postępowania o wykroczenia:
a) katalog wykroczeń,
b) rodzaje sankcji (środki wychowawcze, mandaty, wnioski do sądu),
c) procedury nakładania grzywny.
2.5. Odpowiedzialność pracodawcy, organizatora pracy, osób nadzoru za nieprzestrzeganie przepisów bhp podczas eksploatacji wózków jezdniowych
z napędem silnikowym wynikające z ustawy o Dozorze Technicznym – procedury zawiadomień Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.
2.6. Odpowiedzialność porządkowa operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym za nieprzestrzeganie przepisów bhp wynikających z ustawy Kodeks pracy:
a) katalog kar porządkowych,
b) terminy nakładania kar porządkowych,
c) warunek nałożenia kary porządkowej.
UWAGA! Po zapisaniu się na szkolenie i rejestracji, wszystkie kwestie techniczne będą przesyłane mailowo na dzień przed szkoleniem. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie przedpłaty przed rozpoczęciem szkolenia. Organizator nie bierze odpowiedzialności za problemy techniczne lub zerwane połączenie ze strony uczestnika szkolenia.
W celu prawidłowego uczestnictwa w szkoleniu należy posiadać urządzenie (komputer z głośnikami, laptop z głośnikami, smartfon lub tablet) z dostępem do internetu, aby móc w pełni korzystać z możliwości jakie oferujemy. Proponujemy Państwu używać podczas szkolenia słuchawek z mikrofonem (istotne aby móc aktywnie uczestniczyć w interaktywnym wykładzie i mieć możliwość zadawania pytań nie tylko na czacie).
!! Odpowiedzi na pytania nie mogą być traktowane jako udzielenie porady prawnej. Doradztwo prawne może być realizowane jedynie na zlecenie w indywidualnie oznaczonej sprawie.
wybitny ekspert PIP z tej tematyki
Szkolenie poprowadzi wieloletni ekspert PIP z bogatym doświadczeniem zawodowym w kontrolach związanych z eksploatacją wózków jezdniowych z napędem silnikowym oraz towarzyszącymi tej eksploatacji zagadnieniami. Jest czynnie działającym biegłym sądowym w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla Sądów Okręgowych w Gliwicach oraz Katowicach sporządzającym opinię w tematyce związanej z szeroko pojętą logistyką. Prowadzący wykłady podczas kursów organizowanych przez Akademię Urzędu Dozoru Technicznego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu operatora wózków jezdniowych z napędem silnikowym.
W CENIE SZKOLENIA UWZGLĘDNIONO
udział w szkoleniu (czas trwania zajęć ok. 4 godzin zegarowych, w zależności od interakcji uczestników) z możliwością zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości, materiały szkoleniowe w formie elektronicznej (istnieje możliwość dosłania wersji papierowej) oraz certyfikat ukończenia szkolenia.
Organizator szkolenia nie wyraża zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.
Godziny zajęć:
zajęcia rozpoczynają się o godzinie 9:00
logowanie i sprawdzanie ustawień: 8:40 – 9:00
W trakcie szkolenia na bieżąco można zadawać pytania.
Powyższe szkolenie możemy zrealizować również dla Państwa w formie szkolenia zamkniętego po zmodyfikowaniu zgodnie z Państwa życzeniem.
DODATKOWYCH INFORMACJI UDZIELAJĄ
Agnieszka Paliszewska
tel. +48 532 425 622
tel./fax. 32 338 92 92
e-mail: biuro@liderap.pl
Anna Franik
tel. +48 531 099 692
tel./fax. 32 338 92 92
e-mail: biuro@liderap.pl